AMD FX-8300 Overclock Yapmak İstiyorum

• 87 Yanıt
  • 384 Gösterim
*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
AMD FX-8300 Overclock Yapmak İstiyorum
« : Nisan 11, 2018, 12:45 »
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim bu işlemci hakkında çok bilgili arkadaşlar olduğu için üye oldum. AMD FX-8300 işlemcim var bunu overclock yapmak istiyorum donanımlarımı yazayım hemen  :D

AMD FX-8300 Vishera

MSI Gaming 970 AM3+

Zalman CNPS10X Optima Soğutucu

Cougar CMX 700W PSU

Anakartımın bios ayarlarında iken kırmızı bir buton var ona basınca işlemcimi hemen 4.2 GHz yapıyor ama voltajı çok veriyor sanırım yani bana fazla geldi. Şuan bu dediğim ayarda kullanıyorum 4.2 GHz işlemci voltajı ise 1.440V. Anakartın dediğim özelliği ile yaptım. Ben manuel olarak Overclock yapmak istiyorum. Oyunlarda kasılmalar ara ara teklemeler ve drop yaşıyorum. Windows'ta ise bazen sistem hantallaşıyor. Dün OCCT programı ile CPU : LINPACK ile 64 Bits - AVX Capable Linpack - Use All Logical Cores seçeneklerini seçerek teste soktum 1 saat kadar hiç sistem kilitlenmedi testi yaptı bu sorun olmadığı anlamını taşımaz sanırım ? Sıcaklıklara baktığımda ise 55-56 derece arası idi. Yanlız CPU Diyot sıcaklığı 70 derecelere kadar tırmandı. Şuan sistemim boşta ve işlemcim 33 derece Cpu Diyot 38 derece anakartım ise 35 derecede. Bu işte uzman arkadaşlardan sağlam bir yardım bekliyorum şu sisteme güzel bir overlock yapalım  ;)

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
Ynt: AMD FX-8300 Overclock Yapmak İstiyorum
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2018, 16:13 »
 iKİMİZDE ŞANSLIYMIŞIZ. 2016 yılında aynı anakart ile bi arkadaşa yardımcı olmuşum. Sayfalarca ön bilgi ve foto hazırlamak gerekmedi yani. :)

Ayrıca, bi çok da, deneme var. 2 sayfa. Önce bi hepsini oku. Biosuna gir ,yerlerini bul,notlarını al.öZELLİKLE CPU VE CPU/NB VOLTAJLARINI DEFAULT OLARAK Bİ NETLEŞTİR.

Sonra,kafana takılanları ve voltaj değerlerini buraya bi yaz. Yazmadan önce,kesinlikle overclock yapma. Yanlış ve hatalı bi şey yapabilirsin. Önce bi değerlerimizi çek edelim ve tam anlaşalım her konuda.

http://forum.donanimcibaba.com/overclocking-ve-sogutma/bu-sisteme-overclock-nasil-yapilmali/

Çok makina kullandım, ama hep fiat/performans ve kişinin işini görecek sistemlere öncelik verdim.

Overclock ile,doğru yaparsanız,çok muazzam performans artışlarına sahip olabilirsiniz.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2018, 16:54 »
Şuan en baştan ne yapalım hocam kafam karıştı verdiğin linki okudum şimdi o.c modunu kapatıyorum ardından ne yapmam gerek sırası ile yazarsan hemen başlayabilirim. Soğutucum çok iyi bu arada biraz abanabiliriz şöyle 4.4 , 4.5 yada 4.6 yapabiliriz işlemciyi

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2018, 16:56 »
Voltaj değerlerin kaçta,defaultta.
Çok makina kullandım, ama hep fiat/performans ve kişinin işini görecek sistemlere öncelik verdim.

Overclock ile,doğru yaparsanız,çok muazzam performans artışlarına sahip olabilirsiniz.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2018, 17:06 »
CPU : 1.152

CPU NB : 1.208

DRAM : 1.480

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2018, 17:19 »
1,15 epey düşük bi voltaj. Ancak işlemci n boşta yük ve voltaj düşürüyor bilindiği üzre. Bu değer de,voltaj düşmüş hali olabilir.
 Neyse,onu anlama imkanımız olacak . Çünkü anakartında voltajı direkt yazmayıp,ekleme şeklinde vereceğiz. Ve verdikten sonra oluşan değeri görme şansımız olduğundan default voltajı da öğrenmiş olacağız.
 Cpu features  içinde,
 C1E İCool n quiet, SWM, APM disabled
HPCmode,enabled.

iLK SAYFADA,

cpu core ratio ,22

4,4 ghz olacak hız ,böylece.

AMD Turbo Core Technology ,spread spectrum,disabled
 X.M.P profily enabled
Pcı Ex frequency 100
 Ram zamanlamaları, auto kalsın.Dram timing mode, yani.
 cpu voltage + 0,110
 cpu nb voltage ,+ 0,08 olacak şekilde arttıracaksın. Bu ayarları yapıp ,fotolarını,özellikle voltaj kısmının yolla bi önce. F10 ile save etmeden yani.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2018, 17:33 »
Telefonum yok resim çekemiycem maalesef  :(

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2018, 17:40 »
Telefonum yok resim çekemiycem maalesef  :(

O zaman, voltaj kısmındaki ,yazan kısımları,buraya bi yaz. Değiştirdikten sonraki halini. Şu kısmı yani. Ne yaptığını, bi göreyim.

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2018, 17:44 »
 şimdi çıkmam gerekiyor. Akşama nasipse,devam eder,işi bitiririz. :)

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2018, 18:03 »
Dediklerini yaptım ama windows açılırken mavi ekran verdi bios ekranında ise dokunduğum an reset attı pinleri kısa devre yaparak biosu sıfırladım olmadı sanırım verdiğin ayarlar

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2018, 21:50 »
Düşük voltaj ile yüksek hızı denedim önce. Şimdi aynı değerler ile çarpanı 21  yaparak tekrar dene.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Nisan 11, 2018, 21:52 »
Yine bu ayarları girip çarpanı 21 mi yapacağım ?

*

Pain00

• Gigabyte
  • 742
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2018, 21:55 »
F10 ile kaydetme demiş Metin Hocam :D Dikkat et zarar gelmesin işlemcine aman diyim sadece değerleri görmek için girip buraya fotograf yada bilgi versen ona göre sana yardım eder :)

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Nisan 11, 2018, 21:55 »
Yine bu ayarları girip çarpanı 21 mi yapacağım ?
Evet bu ayarların hepsini giriyorsun,sadece çarpan değişik olacak.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Nisan 11, 2018, 22:00 »
Tamam yaptım kaydettim şuan Windows açıldı  :D

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2018, 22:06 »
 Bak gördünmü ne kadar düşük voltaj ile 4,2 ghz oldu. O programlar ile yapılan overclock ,hiçbir zaman sağlıklı olmaz.
 Şimdi aida 64 sistem kararlılık testini açıyorsun. hwmONİTÖRDE AÇIK OLSUN. Testi başlat. cpuzda açık. Voltaj ve sıcaklıkları takip et. tEST ÇÖKMEZSE, 5 DK KAFİ. Bu 5 dk içinde ,max.voltaj ve sıcaklık kaç olacak,bi görelim.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Nisan 11, 2018, 22:09 »
Program değil aslında bios ana ekranında sol üst köşede kırmızı bir buton koymuşlar ona basınca yapıyordu kendisi  :) Tamam bu testi bir yapağım dediğin şekilde SS falan eklemeye gerek var mı ? Varsa hangi programların SS'sini ekleyeyim ?

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Nisan 11, 2018, 22:13 »
Program değil aslında bios ana ekranında sol üst köşede kırmızı bir buton koymuşlar ona basınca yapıyordu kendisi  :) Tamam bu testi bir yapağım dediğin şekilde SS falan eklemeye gerek var mı ? Varsa hangi programların SS'sini ekleyeyim ?
Program işte ,sonuçta onlar.

SS 'e gerek yok. Sadece değerleri buraya yaz. Test çökmezse tabi ki. :)

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Nisan 11, 2018, 22:16 »
Başlattım 41 saniye sonra bu oldu  :)

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Nisan 11, 2018, 22:23 »
 Test durmuş. Fakat sanırım voltaj bu 41 sn içersinde 1,3 dahi olmadı. Sıcaklıklarda epey düşük görünüyor.
 Şimdi cpu voltajını ,0,13 arttır.Çarpanı 21,5 yap. Tekrar dene.Diğer ayarlar aynı.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2018, 22:32 »
Yaptım 1 dakika 10 saniye sonra sistem kilitlendi yeniden başlattım şuan en son yazdığın değerlerde

*

metin 57

• Master Terrabyte
  • 9677
  • 230
  • Spartacus
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : Nisan 11, 2018, 22:34 »
Yaptım 1 dakika 10 saniye sonra sistem kilitlendi yeniden başlattım şuan en son yazdığın değerlerde
voltajı 0,15 arttır. TURBO CORE disabled değilmi.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : Nisan 11, 2018, 22:35 »
Tamam ayarlıyorum. Disabled hocam dediğin bütün ayarları Disabled yaptım. Voltajı 0.15 yapıp test ediyorum sonucu paylaşırım.

*

Sadomadoking

• Byte
  • **
  • 56
  • 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : Nisan 11, 2018, 22:42 »
Tam 2.dakika da kilitlendi hocam.

*

Sadomadoking